30 Ağustos 2014 Cumartesi

eBay Alışveriş Rehberi

Merhaba :)

Blogumu takip ediyorsanız pek çok ufak tefek şeyi e-bay alışverişlerimden ve bidlerden (açık arttırmalardan) aldığımı biliyorsunuz demektir. Bu zamana dek e-bay den çanta, birkaç yüz tane cüzdan, stickerlar, zarf ve tebrik kartları, dolma kalemler, renk renk Hello Kitty'li tükenmez kalemler,telefonum için çeşitli ve farklı kılıflar, duvar stickerı, defter gibi şeyler aldım. Kısaca e-bay den elektronik cihaz, kıyafet ve ayakkabı dışında neredeyse her şeyi aldım.

Aslında bir defa eldiven bir defa da bluz almıştım ve ikisi de gelmedi. O günden sonra kıyafet alışverişi yapmamaya karar verdim.

Uzun lafın kısası, başta e-bay den anlamazken, kurcalaya kurcalaya bu işi sevdim ve alışveriş konusunda biraz uzmanlaştım denilebilir.

Gelen yorumlar ve mailler neticesinde de sizin de işinize yarayabileceğini düşündüğüm önemli noktaları bir yazıda bir araya getirip size anlatmaya karar verdim.


Umarım işinize yarar.

Adresimiz bu:

http://www.ebay.com

ama isterseniz bu da var:

ben ilkini tercih ediyorum. Satın aldığım ürünleri, ürün çeşitliliği ve uygun fiyatından ötürü genellikle Çin, Hongkong, Japonya veya Kore ülkelerinden tercih ettiğimden, ilk adreste daha çok bu ülkelerin satıcıları mevcut. Ürün çeşitliliği ve dünya çapına kargo da ilk adreste daha yaygın. İkinci adres daha çok İngiltere ve çevresi için.

Öncelikle üye olmak için Register seçeneğini tıklıyoruz. Sonra güzelce üye oluyoruz. Buraları anlatmaya gerek duymuyorum :)

Dikkat Edilmesi Gerekenler :

Açık Artırma ile Alışveriş Yapacaksanız 

1-Ürünün yeni olup olmadığına mutlaka bakın. 
Kullanılmamış ve yeni ürün arıyorsanız "Brand New" yazıyor olması çok önemli. 
Yoksa bazı kullanıcılar kullandıkları ürünleri de satışa çıkarabiliyor. Ama Uzakdoğu ülkelerindeki kullanıcıların satışlarında, kullanılmış ürünlere daha az rastalarsınız.

2-Listelemedeki enn küçük yazıları dahi okumaya çalışın. İlk çıkan ekrandan mouseunuzla aşağı doğru inin, detaylara kafa yorun. Bazen hayati ve çok önemli şeyler yazabiliyor. 

3-Satıcının yorumlarının iyi olmasına dikkat edin. Genellikle ürün seçerken sol paneldeki Seller kısmında eBay Top-rated sellers seçeneğini seçiyorum. Bu sayede çok tercih edilmiş, çok satış yapmış ve geri dönüşlerinde çok yüksek değerlendirme puanı almış satıcıların ürünleri çıkıyor. Sorunuz varsa muhakkak satıcıyla iletişime geçin.Sizle nasıl iletişim kurduğu size bir fikir verebilir satıcı hakkında.

4-Örneğin bir ürün buldunuz, hem ucuz, hem güzel. Dikkatle okudunuz, şahane tam sizin istediğiniz ürün değil mi?Hemen almayın! Öncelikle ürünü izleme listenize alın.(Watch this item).
Ve de araştırmaya devam edin.Çok daha ucuza da bulabilirsiniz aynı ürünü. 

5-Best Offer seçeneği vardır bazı artırmalarda. Örneğin ürünün Buy It Now fiyatı 20$, siz Best Offerla 15$ önerip, satıcı kabul ederse ürünü o fiyattan alabilirsiniz. Ama satıcı teklifinizi kabul ederse,ürünü almak zorundasınız. 

6-Satın alımlarda ben kesinlikle PayPal kullanıyorum. Ne olursa olsun daha güvenli oluyor.

http://www.paypal.com

Yukarıdaki adresten üyelik açıp,kredi kartınızı, varsa (ki daha doğru bir tercih) sanal kartınızı oraya kaydedip rahatça alışveriş yapabilirsiniz. Üye olduktan sonra birkaç dolar alıyorlardı kredi kartınızı onaylamak ve güvenliği sağlamak için. Ancak paranın bir kısmını PayPal size ilk alışverişinizde toplam fiyattan düşerek geri ödüyor.Oldukça basit ve kullanışlı bir sistem.

Kargo ve Gönderimler  

Bu kısım gerçekten çok önemli. Malum gümrüklerde problem yaşayabiliyoruz. PTT'ye rahatça da güvenemiyoruz çoğu zaman. 

1- Eğer listelemede altta postalama işlemini sigortalama size opsiyonel olarak öneriliyorsa ve sizin için çok yüksek bir fiyat değilse mutlaka bu hakkınızı kullanmanızı öneririm. Eğer Teklif edilmemişse satıcıya mesaj atarak da şartları sorabilirsiniz. Gerçi 3-5 dolarlık bir ürün için 40 Dolar istendiğini de gördüm ben ama yine de Shipping ücreti size yüksek gelmiyorsa eğer, sigortalı kargo seçmeniz daha doğru olur. Böylece kargonuz hem kısa sürede size ulaşır hem de kaybolmaz.

2-Bir ürünü çok beğendiniz,ama satıcı Türkiye'ye yollanır ibaresi koymamış listelemeye. Satıcıya "Ürünü alırsam Türkiye'ye yollar mısınız?" derseniz satıcı bunu kabul edebilir. Etmeyedebilir:) Denemekte fayda var. 
Ama Uzak Doğu ülkeleri sorun çıkartmıyor Türkiye gönderimlerinde.

3-Bazı satışlarda kargolama için Worldwide (Tüm Ülkelere) ibaresi olsa da fiyat yazmaz, Free Shipping ibaresi de bulunmaz. Sakata gelmemek için ürünü almadan satıcıya kargolama ne kadar tutar diye sormanızda fayda var.

Benim satın almalarda izlediğim yöntem ise şöyle:


http://www.ebay.com  adresine giriyorum. 

* Üst kısımdaki search kısmına aradığım ürünün İngilizcesini yazıyorum.

 Eğer detaylı araştırmak istersem sol panele yöneliyorum.

* Categories den araştırdığım ürünün kategorisini belirginleştiriyorum.

* Condition kısmından ürün yeni mi olsun, kullanılmış mı gibi seçenekleri belirliyorum.

* Kafamda ödemeyi planladığım bir üst limit var ise bunu da Price kısmına belirtiyorum ki ben bunu yapmıyorum çoğunlukla. Daha sonra seçenekleri belirlediğimde ekranın sağına doğru bulunan yerde Sort by : Price + Shipping Lowest First ' işaretlediğimden, üst limit belirlememe gerek kalmıyor. Ucuzdan pahalıya doğru sıralamış oluyorum çünkü.

Yine soldan devam ediyoruz.
* Benim en çok dikkat ettiğim nokta: Seller kısmından ebay Top-rated seller ı tercih ediyorum.

* Sırada Buying Format var. Burada direkt al veya açık arttırma ürünü olsun seçeneğimiz mevcut. Bence ilk alışverişinizde Buy It Now ı tercih etmeniz faydalı olacaktır. Daha sonra açık arttırma detaylarını da anlatırım.

* Son olarak Show Only kısmı var ki ben genelde işaretlemiyorum. Buradaki seçeneklerde 'ücretsiz kargo' 'iade kabul edilir' 'hızlı kargo' gibi seçenekler var ama tecrübelerimle sabit olarak söylüyorum pek çok satıcı buradaki seçeneklere dikkat etmediğinden yanlış sonuç çıkabiliyor. Ben de bu yüzden burayı es geçiyorum.

* Seçeneklerimizi işaretledikten sonra sıralamayı da 'fiyatı düşükten yükseğe' olarak ayarladıktan sonra ufacık bir kutucuk çıkıyor ve ülkenizi seçiyorsunuz.
Turkey :)

Bunca işaretlemeyi yaptıktan sonra çıkan sayfadan rahatça ürünleri inceleyebilirsiniz. Seçtiğiniz bir ürünün sayfasında aşağı doğru indiğinizde çıkan Item Description kısmını muhakkak dikkatle okuyunuz. 

Bir tavsiye daha : fotoğraflar ürün boyutuyla ilgili çok yanıltıcı olabiliyor. Ürünün boyutları hakkında bilgi yok ise satıcıyla iletişime geçip (sağda Seller Informaton 'dan Contact Member) ürün ile ilgili detaylı bilgi vermesini istemenizde fayda var. Asla fotoğrafa aldanıp boyutuyla ilgili kanıya varmayın!

Diyelim ki her şey süper, ürünü seçtiniz, asla hemen Buy It Now a basmayın!! Bizdeki alışveriş siteleri gibi değil burada sistem. Bastığınız zaman almak zorundasınız demek oluyor. Almazsanız hanenize bir eksi puan işlenmesinin yanısıra satıcıyı da boşa umutlandırmış oluyorsunuz ki hiç hoş olmuyor.
Her şeyi didik didin inceledikten ve ürününüzü seçtikten sonra çok rica ediyorum Shipping kısmına dikkat edin. 

FREE
 
Economy Int'l Shipping | See details

See details about international shipping here. 
Item location:bla bla bla
Ships to:
Worldwide See exclusions
 yazıyorsa candır, alın! :)Not Available to Turkey - Read item description or contact seller for details. See details 
             Item location:
bla bla bla
 Ships to:
United States


yazıyorsa sayfayı kapatın, ya da geri tuşuna basarak aramaya devam edin. Kısaca kaçarak uzaklaşın :)

Sonuçta alacaklarınız aldıktan sonra (bir pakette 3'ten fazla ürün olmamasına dikkat edin) şayet Free Shipping ile satın aldıysanız, yani kargo  ücreti ödemediyseniz, ürünlerinizin size ulaşması 15 ile maksimum 45 gün arasını buluyor. Gerçi buradaki gecikme nedeni PTT ile alakalı. Ben sizin yerinizde olsam, ürünü aldıktan 15 gün sonra ara ara hatta sık sık PTT ye gidip, adınıza gelen ürün var mı kontrol ettiririm

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Aralarda unuttuğum şeyler olursa farklı renkte yazıyla eklemeler yaparım. Ama sizde hiç çekinmeden, ebay konusunda merak ettiğiniz her şeyi bana sorabilir veya bu yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Umarım işinize yarar.


Sevgilerimle!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder