26 Aralık 2013 Perşembe

Yılbaşı kutlamalarının din ile alakası?

Yılbaşı kutlamak harammış diyorlar. Şaşırdım. Son zamanlarda ülkemizdeki insanların pek çoğunun ya hiç işi gücü yok da bir şeyler uyduruyorlar ya da nereye dayandırdıklarını kendileri de bilmiyorlar.
Yılbaşı kutlamanın günah olduğunu söylediklerinde ilk çok şaşırdım. Sonra da sağolsun internet sayesinde ufak (!) çapta araştırma yaptım. Umarım keyifle okursunuz.


Bir kere yılbaşının Hz. İsa'nın doğum günü ile hiç alakası yok. Tarihi kaynaklar incelendiğinde Hz. İsa'nın doğum tarihine dair kesin bir bilgi zaten yok. Sadece kabul edilmiş görüşler var. Bu konuda, farklı rivayetler olup, Hıristiyan kaynaklarında bile farklı farklı tarihler yer almakta. Doğum yılının milattan önce dört ile altı yıl evvel olduğu, doğum günü olarak da Batı'da bulunan kiliseler 24 aralığı-25 Aralık bağlayan geceyi doğum tarihi olarak kabul edip kutlamaktalar, Doğu kiliseleri ise bu tarihi 6 Ocak olarak kabul etmektedir. Yani kesin hiçbir bilgi yok.


Bir kaynakta anlatıldığına göre o dönemde Hz. İsa’nın doğum günü kesin olarak bilinmediği için ilk Hıristiyanların, Hz. İsa’nın doğumu için kutladıkları özel bir gün yoktur. Bu esnada Roma İmparatorluğu'nun her yerinde Güneşe ve putlara tapılıyordur. 
Roma İmparatoru Büyük Konstantin, Güneş tanrısının doğum günü kabul edilen 25 Aralık’ı yılbaşı kabul etti. Hz. İsa’nın kurtarıcı tanrı olduğuna inanan Hıristiyanlar da, Hz. İsa’nın 24 Aralık'ı 25 Aralık'a bağlayan gece doğduğunu kabul ettiler. Sonunda bu geceyi miladi yılbaşı ve Noel olarak her sene kutlamaya başladılar.

İşte 25 Aralık–1 Ocak arası bu sebeple eğlence günleri ve tatil olarak kabul edilmiştir. Zaten yılbaşı bahane, tatil şahane bence. Keşke bizde de olsa?:P

Tüm bu bilgiler ışığında gayet net anlaşılıyor ki; aslında yılbaşının Hıristiyanlıkla veya Hz. İsa ile hiçbir alakası yok. Katolik dünyası sadece 25 Aralık gecesini kiliselerde ayinler yaparak geçirmektedirler. Fakat 31 Aralık’ta yılbaşı geceleri ise kiliselerde ne ayinler yapılmakta ne de o gece bir dini gün /gece havasında kutlanmaktadır. O halde buradan anlaşıldığı gibi Hristiyanlar tarafından yılbaşı Hz İsa’ nın doğumu olmadığı gibi , Hıristiyan dünyasının dini töreni de değil. Dolayısı ile kutlama yapmanın Hristiyanlarla alakası yok.

Ayrıca bizim yılbaşı diye kutladığımız bence biten ve geride kalan iyi kötü anılarla, yeni başlayacak olan umut dolu günlerin kutlamasıdır. Dostlarla, ailelerle bir araya gelinir ve beraber keyifli vakit geçirmek amaçlanır. Burada maksat yiyelim, içelim, saçmalayalım vesaire değil ki. Ha saçmalayanlar, zıvanaan çıkanlar da var elbette ama amaç sevdiğimiz kimselerle bir bahane ile biraraya gelmek değilse nedir? 
Yılbaşının bahanesi ile uzun zamandır görüşmediğimiz, en son bayramda belki sesini duyduğumuz kişileri de hatırlama fırsagtımız oluyor. Gündelik koşuşturmacalara kısa bir ara verip, kırmızı rengin de verdiği enerji ile güzel bir akşam geçiriyoruz sevdiklerimizle. Bizi Hristiyan ve Yahudi dünyası ilgilendirmiyor ki. Bize bahane oluyor:) 
Ayrıcaaaa Türk dünyasında asırlardır çeşitli tarihlerde yeni yıl kutlamaları yapılır. Esasında bu kutlamaları Hristiyan dünyası Türklerden almıştır. Şaka değil valla. 

Biz boşuna mı okuyoruz o kadar :)

Şöyle ki; bu işin kökenine inersek ilk yılbaşı kutlamalarını yapanların SÜMERLER olduğunu öğrenmek zor değil. Sümerler için tarım her şeyden daha önemlidir. Çünkü inandıkları doğa ananın verdiklerini alamazlarsa ne ticaret yapabilir ne de hayatlarını sürdürebilirler. Doğa ana (veya toprak ana) Sümerlerin en güçlü inançlarından birini oluşturur ve her kış, onların inancına göre ölüyor ve baharda tekrar diriliyor. Sümerler doğa ana ölmeden önce son hasadı yaptıklarında, onun için bir tören yapıyorlar. Bir çeşit hasat bayramı da denebilir bu kutlamalara. Bu tören yaklaşık Aralık ayının son haftasına denk geliyor. (bir şey ifade etti mi?:) Sümerlere göre çam ağacı en kutsal ağaçtır ve üzerinde Göktanrının durduğuna inanılırdı. (dilerseniz araştırabilirsiniz) Tanrının simgesi olan çam ağaçlarından biri seçilir ve dallarına doğa ananın onlara o sene bahşettiği meyveler veya bitkiler, çeşitli materyaller asılır. Yani ağacı bir nevi süslerler. Süslemenin amacı Tanrının ve Doğa ananın ne kadar bereketli, kudretli ve onlar için değerli olduğunu göstermek. Çam ağacının en üst noktasına da Tanrının gökyüzündeki yıldızını simgeleyen bir yıldız figürü de asılınca ağacın süslenmesi tamamlanır.Buna benzer bir yeni yıl kutlaması Babiller zamanında da mevcut. (yine araştırmalarınızla başka toplulukların da çeşitli yıl sonu etkinlikleri yaptığını öğrenebilirsiniz.)
Burada amaç bir yıl boyunca inandıkları Göktanrının ve doğa ananın onlara verdikleri için teşekkür etmek ve yeni başlangıçlarından yine güzel şeyleri elde edebilmeyi, yeni bir yıla bereketle, güzellikle başlamak istediklerini göstermek.Aynı gelenekler, Hunlarda ve sonra Uygurlarda da görülmüştür.
Hatta Büyük Selçuklu Devleti'nde Alp Arslan'a ve Melikşah'a vezirlik yapan İranlı ünlü vezir Nizamül Mülk de 'Siyasetnâme' adlı eserinde bu tarz kutlamalardan söz eder. Bizim Nevruz diye adlandırdığımız bayramın aynı zamanda yılbaşı olduğunu belirterek kendi geleneklerini anlatır. Hatta Karahanlılar devrinde, Kaşgarlı Mahmut'un Türklerin ve Türk dilinin güzelliklerini Araplara anlatmak için yazdığı Divân-ı Lügati't-Türk'te Türklerde yıl başlangıcının Nevruz olduğunu ifade eder ve bunun çeşitli kutlamalarla yapıldığını da anlatır.
Osmanlılar da önceleri aynen 21 martta yeni yıl kutlamaları yapıyorlardı. Daha sonra 1829 tarihinden itibaren Türk Dünyası ve Hıristiyan Dünyası ile birlikte yeni yılı, 1 Ocak'ta, yılbaşı adı altında kutlamaya başladıkları da tarih kaynaklarında görülebilen bilgilerdendir ve hatta Türk Devletlerinde çeşitli tarihlerde yeni yıl kutlamaları yaptığı kanıtlarla bellidir. Osmanlılarda da yeni yıl kutlamaları gösterişli, eğlenceli olarak kutlanırmış. Bir müddet sonra kutlamalar saray dışına bile çıkmış. Halkla, köylüyle, şehirliyle birlikte yeni yılı karşılama törenleri yapılmış. Allah’a şükür etme, yeni yıl için dualar etme, bol kazanç isteme, sağlık ve ürün isteme gibi dileklerde bulunurlarmış. Birbirlerine hediyeler verir, alırlarmış. (Hediyeleşmek sünnettir.) Biraraya gelir, sofralar kurar, küslükleri barıştırır, birlikte yemekler yerlermiş.

Yani uzuuuuuuun lafın kısası, Dünya ilk yeni yıl kutlamalarını Sümerlerden öğrenmiştir. Bu kutlamalar, sofralar, birliktelikler de dünyaya Türklerden yayılmış.

Bu tatilin ve kutlamasının Hristiyanların bayram olarak kabul ettiği Noel’le alakası yoktur. Hristiyanlar arasında Noel kutlamaları Hz. İsa’nın doğum tarihi olarak kabul edilen 24-25 Aralıkta başlar ve bir hafta devam eder. Dini özellik taşır. Bizim için ise yılbaşı sadece bir takvim olayıdır, hiçbir dini özelliği yoktur. Maksat, dediğim gibi bir araya gelmek ve aynı sofrada keyifli vakit geçirmektir.
Dini zaten pek çok şeye alet etmeye kalkıyor, kendi çıkarları için kullanmaya çalışıyorlar. Bari ailemizle veya sevdiklerimizle bir araya geldiğimiz, unuttuklarımızı ve ihmal ettiklerimizi hatırladığımız, hediyeleştiğimiz, bir gönülden güzel günler dilediğimiz, keyifle vakit geçirdiğimiz bu günü de alet etmeye kalkmasınlar. Neyin ne olduğunu doğru düzgün bilelim, yalan yanlış kimseyi yanıltmayalım, başka anlamlar içine çekmeyelim.  

Şimdiden sevdiklerinizle keyifli zamanlar geçireceğiniz, dileklerinizin gerçekleşeceği, mutlu ve huzurlu bir yıl dilerim :)
Sevgilerle!

1 yorum:

  1. Canim benim Almanya da yasiyorum biliyorsun. 24 Araligi 25 Araliga baglayan gecede Isa'nin dogusunu kutluyorlar. Böylece 24.25,26 Aralik dini tatil oluyor. 27 Araliktan itibaren her sey normal halinde devam ediyor. Ise gidenler isbasi yapiyor. Okullar genellikle kis tatiline girmis oluyor. 31 Aralikta ise öglen 12 ye kadar her yer acik ve 12 den sonra kapaniyor. 1 Ocak resmi tatil, Dini degil. Sevgiler.

    YanıtlaSil